Socjologia to najogólniej mówiąc nauka o zjawiskach strefy publicznej, w skład których wchodzą zagadnienia takie jak: systemy społeczne i kulturowe, historyczne uwarunkowania rozwoju, filozofia i antropologia.

Jej silny rozwój przyniósł wiek XIX - epoka intensywnego wzrostu nowoczesnego społeczeństwa industrialnego. Nowe zjawiska kulturowe i społeczne, powstałe w tym okresie, wymagały wyjaśnienia. Zadania tego podjąć się mogli tylko socjologowie.

Obecnie absolwenci kierunku to wysoce wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje są kluczowe dla wielu dziedzin gospodarki i kultury. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nich zajmuje wysokie stanowiska zawodowe. Znajdziemy ich w urzędach Państwowych, dziennikarstwie, dziadzinach artystycznych.

Znajomość i zrozumienie globalnych procesów społecznych zachodzących w społeczeństwie staje się również kluczem do sukcesu własnej marki. Socjologowie, wykorzystując orientację w przestrzeni społeczno-kulturowej, tworzą z powodzeniem oryginalne projekty, wśród których znajdują się marki odzieżowe, biura kreatywne czy instytucje reklamowe.


Socjologia – dziedzina pograniczna

Interdyscyplinarny charakter nauki nie pozwala wyznaczyć jej ścisłych granic. Dyscyplina obficie czerpie z dziedzin takich jak ekonomia, kulturoznawstwo psychologia czy politologia.

Szeroki zakres i pograniczny charakter sprawiają, że kierunek jest odpowiedzią na naglące potrzeby współczesnych społeczeństw uczestniczących w procesach globalizacji. Abiturienci są świetnie przygotowanymi fachowcami, zdolnymi do interpretacji i diagnozowania procesów zachodzących zarówno w dużych grupach społecznych, jak i mikrospołecznościach.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki sprawiają, że socjologowie cieszą się powodzeniem w branżach, w których zasadniczą rolę odgrywają umiejętności analityczne i kompetencje miękkie. Wbrew temu, co sądzi się powszechnie, ludzie legitymizujący się wiedzą z tej dziedziny, cieszą się powodzeniem na rynku pracy. Przykładowe branże, które stawiają na socjologów, to:

- public relations,

- animacja kultury,

- działalność społeczne,

- badanie opinii społecznej,

- marketing,

- reklama.


Praca dyplomowa

Przytoczone argumenty upewniają, że wybór socjologii jest dobrym pomysłem, a praca dyplomowa stwarza szerokie możliwości wyboru tematu.

Z uwagi na to, że przedmiot integruje mnogie dziedziny wiedzy, nieodzowne stają się kompetencje z dyscyplin pogranicznych. Tym cenniejsze jest wsparcie doradców biegłych w kilku dziedzinach, którzy rzucą nowe światło na dotychczasowe ustalenia.

Pisanie prac z socjologii to złożone zagadnienie wymagające szerokiej wiedzy i orientacji w aktualnych procesach społecznych. Oferujemy pomoc w przygotowaniu i tworzeniu wyczerpującego temat studium, stanowiącego wizytówkę każdego absolwenta.