Podstawowa konstrukcja siłowników


Obecnie, ze względu na konstrukcję, można wyróżnić siłowniki pneumatyczne tłokowe, beztłoczyskowe, nurnikowe, membranowe, mieszkowe czy też workowe. Ze względu na rodzaj ruchu roboczego siłowniki zostały podzielone na elementy jednostronnego dwustronnego działania.


Siłowniki jednostronne to elementy, w których ruch tłoka oraz tłoczyska, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w jedną stronę w wyniku oddziaływania sprężonego powietrza, natomiast ruch wymuszony sprężyną ma miejsce w drugą stronę.


Siłowniki dwustronne to elementy, w których ruch tłoka oraz tłoczyska odbywa się w obie strony w wyniku oddziaływania sprężonego powietrza oraz działania ciśnienia.


Zabezpieczenie przed zbyt dużą energią kinetyczną


Siłowniki pneumatyczne są w stanie wytworzyć dużą prędkość ruchu tłoczyska, w wyniku czego powstaje znaczna ilość energii kinetycznej. Może to doprowadzić do wywołania bezpośredniego kontaktu tłoka z pokrywą siłownika. Aby tego uniknąć wykorzystuje się w tym celu amortyzację pneumatyczną, działającą na zasadzie poduszki powietrznej, która powstaje między tłokiem a pokrywami. Amortyzacja jest regulowana z wykorzystaniem zaworu dławiącego, który dopasowuje pracę siłownika do potrzeb określonej instalacji.


Siłowniki pneumatyczne w ekstremalnych warunkach


W bardzo wielu instalacjach stosuje się siłowniki o specjalnej konstrukcji, które są wykonywane ze stali kwasoodpornej oraz nierdzewnej. Dzieje się tak głównie ze względu na dość ciężkie warunki panujące w danym środowisku, a także ze względu na znaczne obciążenia oraz miejsce zabudowy (np. przemysł spożywczy lub farmaceutyczny). Ponadto takie siłowniki bardzo często pracują również w środowisku wybuchowym. Siłowniki pneumatyczne w specjalnych instalacjach mają najczęściej kontakt z substancjami żrącymi, wodą oraz artykułami spożywczymi.


Siłowniki pneumatyczne przeznaczone do pracy w wyjątkowych warunkach, zazwyczaj są wykorzystywane w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. W takich sytuacjach, główną rolę odgrywają przede wszystkim właściwe uszczelnienia zastosowane w siłownikach. Są one wykonane zazwyczaj z różnego rodzaju gumy syntetycznej, jak np.: teflon oraz viton. W ekstremalnych warunkach pracy stosuje się najczęściej siłowniki wyposażone w pokrywy oraz stalowe tuleje, które minimalizują ryzyko występowania mechanicznych uszkodzeń siłowników oraz całej instalacji.